Пацієнтам
Права пацієнтів Пацієнти України мають широкий перелік прав і обов’язків, хоча рідко про це пам’ятають. читати далі
Профілактика Будь-яку хворобу простіше (та дешевше) попередити, ніж потім лікувати. Й це правило справедливо стосовно інсульту: у більшості випадків його наслідки призводять до втрати працездатності й навіть інвалідності. читати далі
Реабілітація Щороку велика кількість людей переносить інсульт, й на щастя, всі вони мають шанси на відновлення. Оскільки цей стан дуже поширений і, відповідно, добре вивчений, медичні фахівці розробили для таких пацієнтів досить багато ефективних програм реабілітації, тобто відновлення втрачених в наслідок інсульту нейрофізіологічних функцій. читати далі
Лікування інсульту Інсульт — це загрозливий для життя стан, тому вимагає швидкої діагностики і негайного застосування лікування. читати далі
Куди звертатись читати далі

Лікування інсульту

Інсульт — це загрозливий для життя стан, тому вимагає швидкої діагностики і негайного застосування лікування.

Надання допомоги в інсультному блоці – один з найефективніших шляхів лікування особи після інсульту. Інсультний блок – це спеціальне відділення, в якому професійна команда лікарів надає допомогу хворому при інсульті. Однак через брак інсультних блоків, Вам можуть надати допомогу в лікарні загальної спеціалізації.

Коли пацієнт потрапить до лікарні, йому насамперед буде проведено ряд тестів для визначення типу інсульту: комп’ютерну або магнітно-резонансну томографію голови, аналіз крові та електрокардіограму.

Лікування ішемічного інсульту

При ішемічному інсульті зазвичай використовується комбінація препаратів для лікування самого стану і попередження повторного інсульту в майбутньому.

Тромболізис

Екстрений метод лікування ішемічного інсульту – ін’єкції альтеплази , лікарського засобу, який розчинює згустки крові і відновлює кровопостачання мозку. Такий метод ефективний в усуненні або зменшенні обсягу ураження мозку. Але хворий має відповідати деяким критеріям, а від прояву перших симптомів інсульту має пройти не більше 4,5 годин. Чим раніше розпочати лікування, тим ефективнішим воно буде. Для оцінки можливості застосування тромболізису, лікарям насамперед потрібно встановити тип інсульту, для чого проводять сканування мозку (КТ або МРТ мозку).

Тромбоектомія

Невеликий відсоток серйозних ішемічних інсультів можна лікувати проведенням екстреної процедури тромбоектомії – процедури механічного вилучення кровяного згустку з метою відновлення кровопостачання мозку. Тромбоектомія ефективна лише при ішемічних інсультах, спричинених кров’яним згустком у великих артеріях мозку. Найбільш доцільне проведення процедури протягом перших 6 годин від прояву перших симптомів інсульту. Тромбоектомія проводиться від місцевою або загальною анестезією.

Антитромбоцитарна терапія

Антитромбоцитарна терапія

Багатьом пацієнтам буде запропонована регулярна доза ацетилсаліцилової кислоти, адже вона знижує вірогідність формування іншого тромбу. Окрім ацетилсаліцилової кислоти, є й інші ліки, які попереджують утворення тромбів, такі як клопідогрель та дипіридамол.

Антикоагулянти

Деяким пацієнтам буде запропонована терапія антикоагулянтами для зниження риску виникнення кров’яних згустків у майбутньому.

Варфарін, апіксабан, дабігатран, едоксабан та рівароксабан – ліки які можуть застосовуватись у довготривалій терапії.

Є також ряд антикоагулянтів, які називаються гепаринами, вони застосовуються короткостроково і тільки у формі ін’єкцій.

Антикоагулянти можуть бути запропоновані, якщо в пацієнта:

  • діагностована фібриляція передсердь, яка може спричиняти утворення тромбів
  • вже були тромби в анамнезі
  • розвинувся тромб у вені ноги (глибокий тромбоз), який паралізував одну із ніг

Антигіпертензивні засоби

У випадках високого кров’яного тиску, пацієнту можуть запропонувати ліки для його зниження.

Ліки, які зазвичай використовуються, включають:

  • тіазидні діуретики
  • інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ)
  • блокатори кальцієвих каналів
  • бета-блокатори
  • альфа-блокатори

Статини

Статини призначають у випадку високого рівня холестерину в крові.

Статини знижують рівень холестерину, блокуючи хімічну речовину (фермент) в печінці, що виробляє холестерин.

Статин може бути запропонований, навіть якщо рівень холестерину не є особливо високим, оскільки це може допомогти знизити ризик інсульту незалежно від рівня холестерину.

Каротидна ендартеректомія

Деякі ішемічні інсульти викликані звуженням сонної артерії, яка переносить кров до мозку. Звуження, відоме як каротидний стеноз, викликане накопиченням жирових бляшок. Якщо стеноз сонної артерії є особливо серйозним, може бути запропонована операція для розблокування артерії. Це робиться за допомогою хірургічної техніки, званої каротидної ендартеректомією. Під час операції хірург робить розріз шиї, щоб відкрити сонну артерію і видалити жирові відкладення.

Лікування геморагічних інсультів

Лікування геморагічних інсультів

Пацієнтам із геморагічним інсультом, так як і пацієнтам із ішемічним, запропонують ліки для зниження тиску та попередження подальшого інсульту. В разі якщо пацієнт приймав антикоагулянти до того, як трапився інсульт, йому знадобиться також терапія для відміни впливу ліків і зменшення ризику подальшої кровотечі.

Хірургія

Іноді може знадобитися екстрена хірургічна операція для видалення крові з мозку і відновлення розірваних кровоносних судин. Зазвичай це робиться за допомогою хірургічної процедури, відомої як краніотомія. Для доступа хірурга до причини кровотечі, розрізають ділянку черепа. Хірург усуває пошкоджені кровоносні судини і забезпечує відсутність тромбів, які можуть обмежити приплив крові до мозку.

Хірургія при гідроцефалії

Хірургічне втручання також може проводитися для лікування ускладнень геморагічних інсультів, званих гідроцефалією. В такій ситуації ушкодження внаслідок інсульту призводить до появи спинномозкової рідини в порожнинах (шлуночках) головного мозку, викликаючи такі симптоми, як головний біль, сонливість, блювання і втрату рівноваги.

Гідроцефалію можна лікувати хірургічним шляхом розміщення в мозку штучної трубки, яка називається шунтом, щоб забезпечити відтік рідини.

https://www.nhs.uk/conditions/stroke/treatment/