Пацієнтам
Права пацієнтів Пацієнти України мають широкий перелік прав і обов’язків, хоча рідко про це пам’ятають. читати далі
Профілактика Будь-яку хворобу простіше (та дешевше) попередити, ніж потім лікувати. Й це правило справедливо стосовно інсульту: у більшості випадків його наслідки призводять до втрати працездатності й навіть інвалідності. читати далі
Реабілітація Щороку велика кількість людей переносить інсульт, й на щастя, всі вони мають шанси на відновлення. Оскільки цей стан дуже поширений і, відповідно, добре вивчений, медичні фахівці розробили для таких пацієнтів досить багато ефективних програм реабілітації, тобто відновлення втрачених в наслідок інсульту нейрофізіологічних функцій. читати далі
Лікування інсульту Інсульт — це загрозливий для життя стан, тому вимагає швидкої діагностики і негайного застосування лікування. читати далі
Куди звертатись читати далі

Реабілітація

Щороку велика кількість людей переносить інсульт, й на щастя, всі вони мають шанси на відновлення. Оскільки цей стан дуже поширений і, відповідно, добре вивчений, медичні фахівці розробили для таких пацієнтів досить багато ефективних програм реабілітації, тобто відновлення втрачених в наслідок інсульту нейрофізіологічних функцій.

Інтенсивність реабілітації постінсультних пацієнтів, включаючи відновлення показників роботи мозку, безпосередньо залежить від того, наскільки швидко був діагностований інсульт після виникнення перших симптомів і відповідно від того, чи було розпочато адекватне лікування в межах терапевтичного вікна.

Основна мета заходів із реабілітації після інсульту полягає в тому, щоб допомогти пацієнту набути навички, які він втратив після того, коли інсульт вразив частину його мозку. Ефективна реабілітація після інсульту може допомогти такому хворому відновитися, стати незалежним від близьких та медичного персоналу, й поліпшити його якість життя. Дослідники встановили, що люди, які цілеспрямовано займалися у програмах реабілітації після інсульту, відновлюються набагато краще, ніж більшість людей, які не пройшли реабілітації.

Коли починати?

Якомога швидше. Чим раніше пацієнт почне проходити реабілітацію після інсульту – тим більше у нього шансів повернути втрачені здібності та навички. Початок реабілітації зазвичай проводиться ще в умовах лікарні, в неврологічному або нейрохірургічному відділенні. Часто реабілітація роз починається в період від 24 до 48 годин після інсульту. Втім, безпосередніми пріоритетами лікарів є також стабілізація стану здоров'я, а також профілактика ускладнень і повторних інсультів, тому питання початку вирішує лікар в індивідуальному порядку.

Другий етап реабілітації розпочинається через 3-4 тижні після інсульту. У випадку, коли на першому етапі вдалося зберегти або відновити функції мозку повністю, хворого вже на цьому етапі відправляють у санаторій або спеціалізований заклад. У випадку, коли ще присутні моторні дефекти, хворого бажано направити в реабілітаційний центр, де з ними будуть працювати фахівці. Залежно від потреб пацієнта протягом необхідного часу з ним працює реабілітаційна бригада, до складу якої входять невролог, інструктор ЛФК, масажисти, фізіотерапевт тощо.

Можлива також досить ефективна реабілітація на дому, котру потрібно (бажано) проводити під наглядом невролога за індивідуальною програмою.

Що робити?

В той же час тяжкість ускладнень після інсульту та здатність кожної людини до відновлення після цієї події дуже відрізняються. Наразі розроблено багато підходів до відновлення після інсульту, й план реабілітації буде залежати передусім від того, яку саме частину тіла або навик вразив цей стан.

Наприклад, програма фізичної реабілітації може включати:

  • Вправи з розвитку моторику – вони допомагають поліпшити силу і координацію м'язів.
  • Навчання орієнтації та пересуванню. Спочатку пацієнта навчають використовувати засоби для покращення мобільності (ходунки, інвалідний візок, милиці тощо).
  • Обмежувальна терапія – підхід, під час якого неуражена кінцівка стримується, в той час коли тренується та, що постраждала внаслідок інсульту. Ця терапія також іноді називається «примусовою терапією».
  • Розвиток амплітуди руху – вправи і процедури, що допомагають полегшити м'язову функцію, зменшити спастичність і врешті відновити діапазон руху.

Дуже ефективна в ряді випадків механотерапія – циклічне тренування верхніх і нижніх кінцівок на спеціальних тренажерах.

Крім вправ, які виконує пацієнт (самостійно або під наглядом медичного працівника), в арсеналі сучасної медицини є також спеціальні технології, котрі покращують ефективність реабілітації пацієнтів, що пережили інсульт. Так, наразі для таких хворих розроблені

  • робототехнічні пристрої, що допомагають «розробляти» кінцівки;
  • монітори активності, котрі допомагають підвищувати активність після інсульту;
  • віртуальна реальність: використання відеоігор та інших комп'ютерних методів лікування.

Також в програмі реабілітації застосовується функціональна електростимуляція: на ослаблені м'язи подаються електричні імпульси, змушуючи їх скорочуватися – це допомагає натренувати м’язи.

Окрім відновлення суто фізичних функцій потрібно звернути увагу на інтелектуальну та емоційну складову активності пацієнта: зазвичай вони страждають внаслідок інсульту не менше, ніж тіло. Тому таким хворим має призначатися терапія когнітивних розладів (трудова терапія, тренінги мовлення, або логотерапія). Вони допомагають повернути втрачені когнітивні здібності, такі як пам'ять, вирішення проблем, соціальні навички, розуміння безпеки тощо. Час від часу для корекції програми занять проводиться психологічна оцінка.

Крім того лікар може порекомендувати приймати деякий час антидепресант або інший препарат, що позитивно впливає на емоційний стан пацієнта.

Як довго триває реабілітація?

Тривалість, вид й інтенсивність заходів із реабілітації після інсульту залежить від ступеню його важкості та пов'язаних із ним ускладнень. Так, деякі люди, що перенесли інсульт, відновлюються швидко. Проте більшість все ж потребує довгострокової реабілітації, що може тривати місяці або навіть роки. План реабілітації переглядається та коригується фахівцем в залежності від прогресу. Велике значення для успіху мають соціальні фактори – підтримка друзів і сім'ї.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/stroke/in-depth/stroke-rehabilitation/art-20045172