Серцево-судинні захворювання
Інші серцево-судинні захворювання Транзиторна ішемічна атака (ТІА) – стан, який виникає в результаті погіршення кровообігу головного мозку. читати далі
Периферичні судинні захворювання Захворювання периферичних судин (ЗПС) включає в себе низку артеріальних синдромів, які викликані атеросклеротичною обструкцією артерій нижніх кінцівок, таких як критична ішемія нижніх кінцівок (КІНК), облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок, синдром діабетичної стопи. читати далі
Ішемічна хвороба серця (серцевий напад) Ішемічна хвороба серця (ІХС) виникає через звуження коронарних артерій, кровоносних судин, які постачають кисень і кров до серця. Ішемічна хвороба серця є провідною причиною смертності в Україні. читати далі
Цереброваскулярне захворювання (інсульт) Слово цереброваскулярний складається з двох частин - "cerebro", що відноситься до великої частини мозку, і "vascular", що означає артерії і вени. Разом слово цереброваскулярні відноситься до мозкового кровообігу. читати далі

Інші серцево-судинні захворювання

Транзиторна ішемічна атака (ТІА), мікроінсульт або міні-інсульт - тимчасове, короткострокове порушення мозкового кровообігу. Оскільки таке порушення спричиняє нестачу кисню у мозку, симптоми виявляються подібними до інсульту: порушення зору чи мовлення, оніміння, слабкість обличчя, рук або ніг.

Однак на відміну від інсульту симптоми ТІА тривають протягом декілька хвилин чи годин, повністю зникаючи за добу.

Симптоми ТІА

Симптоми ТІА подібні до симптомів гострого інсульту: раптові порушення зору чи мовлення, сильний головний біль, оніміння чи слабкість кінцівок / обличчя (частіше з однієї сторони), втрата рівноваги тощо.

Запам’ятайте! Навіть якщо симптоми зникли, поки Ви очікували на швидку, треба негайно провести обстеження в лікарні.

ТІА є попередженням про високий ризик настання інсульту в найближчому майбутньому, обстеження допоможе лікарям визначити оптимальний шлях зниження такого ризику.

Якщо Вам здається, що в Вас була ТІА, але симптоми пройшли і Ви не звертались по медичну допомогу, терміново відвідайте до Вашого сімейного лікаря або терапевта. У разі потреби лікар направить Вас на обстеження.

Що спричиняє ТІА?

Підчас ТІА блокується одна із судин, що постачає насичену киснем кров до мозку. Частіше за все судина блокується тромбом, частинкою судинних жирових відкладень чи бульбашкою повітря.

Фактори, які підвищують ризик ТІА:

 • паління
 • гіпертензія
 • зайва вага
 • підвищений рівень холестерину
 • зловживання алкоголем
 • миготлива аритмія
 • діабет

Люди старші 60 років, а також ті, що мають азіатське, африканське чи карибське походження знаходяться в зоні більшого ризику.

Лікування ТІА

Незважаючи на те, що симптоми ТІА зникають вже за декілька хвилин або годин, Вам знадобиться лікування для попередження наступної ТІА чи інсульту в майбутньому.

Лікування ТІА має індивідуальний характер і залежить від Вашого анамнезу, віку тощо.

Перш за все для попередження ризику інсульту треба скоригувати спосіб життя та підібрати ліки для усунення основної причини ТІА.

В деяких випадках потрібно провести хірургічне втручання для розблокування сонних артерій.

Профілактика ТІА

Часто ТІА є ознакою високого ризику настання обширного, погрожуючого життю, інсульту в найближчому майбутньому.

Незалежно від того, була в Вас ТІА чи інсульт, є декілька способів знизити ризик обох у майбутньому:

 • підтримка здорової ваги
 • здорове харчування
 • регулярні фізичні вправи
 • обмеження вживання алкоголю
 • відмова від паління