Серцево-судинні захворювання
Інші серцево-судинні захворювання Транзиторна ішемічна атака (ТІА) – стан, який виникає в результаті погіршення кровообігу головного мозку. читати далі
Периферичні судинні захворювання Захворювання периферичних судин (ЗПС) включає в себе низку артеріальних синдромів, які викликані атеросклеротичною обструкцією артерій нижніх кінцівок, таких як критична ішемія нижніх кінцівок (КІНК), облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок, синдром діабетичної стопи. читати далі
Ішемічна хвороба серця (серцевий напад) Ішемічна хвороба серця (ІХС) виникає через звуження коронарних артерій, кровоносних судин, які постачають кисень і кров до серця. Ішемічна хвороба серця є провідною причиною смертності в Україні. читати далі
Цереброваскулярне захворювання (інсульт) Слово цереброваскулярний складається з двох частин - "cerebro", що відноситься до великої частини мозку, і "vascular", що означає артерії і вени. Разом слово цереброваскулярні відноситься до мозкового кровообігу. читати далі

Ішемічна хвороба серця (серцевий напад)

Ішемічна хвороба серця (ІХС) виникає через звуження коронарних артерій, кровоносних судин, які постачають кисень і кров до серця. Ішемічна хвороба серця є провідною причиною смертності в Україні.

Що ж таке ішемічна хвороба серця?

Коронарні артерії є мережею кровоносних судин серця. Вони забезпечують серцевий м'яз киснем. Якщо коронарні артерії звужуються, постачання багатої киснем крові до серця може стати занадто низьким, особливо під час фізичної активності.

Причини

Вважається, що ІХС починається з пошкодження внутрішнього шару коронарної артерії. Це пошкодження призводить до накопичення жирових відкладень (атероми) на місці пошкодження. Такі відкладення складаються з холестерину та інших клітинних відходів. Процес накопичення називається атеросклерозом.

Спочатку, зниження кровотоку може не викликати будь-яких симптомів, але у міру накопичення відкладень або бляшок у коронарних артеріях, можуть з'явитися характерні ознаки і симптоми.

Врешті-решт артерії можуть стати настільки вузькими, що вони не можуть доставляти достатньо багатої киснем крові до серця. В результаті з’являються біль і дискомфорт, які називають стенокардією.

Якщо шматок відкладень відірветься, це може спричинити утворення тромбу (блокування). В разі коли тромб блокує коронарну артерію і відсікає постачання збагаченої киснем крові до серцевого м'яза, серце може зазнати невідворотніх пошкоджень, які й нащивають срцевим нападом.

Симптоми

Стенокардія:

 • Біль у грудях: люди описують її як тиск, тяжкість, затягування, печіння. Зазвичай вона починається за грудиною. Біль часто поширюється на шию, щелепу, руки, плечі, горло, спину або навіть зуби.
 • Супутні симптоми: включають розлад шлунка, печію, слабкість, пітливість, нудоту, спазми і задишку.

Існує кілька основних типів стенокардії:

 • Стабільна стенокардія: Дискомфорт триває протягом короткого періоду часу, симптоми схожі на метеоризм або розлад шлунка. Це відбувається, коли серце працює інтенсивніше, ніж зазвичай, наприклад, під час фізичних вправ. Такий дискомфорт виникає на регулярній основі, протягом декількох місяців або років. Відпочинок або ліки знімають симптоми.
 • Нестабільна стенокардія: часто викликається згустками крові в коронарній артерії. Виникає в стані спокою, триває довше і з часом погіршується.
 • Вазоспастична стенокардія: Серед усіх варіантів стенокардії має найбільш несприятливий перебіг. Вона характеризується раптово виникаючими нападами (зазвичай у стані спокою), крім того, може швидко переходити в інфаркт міокарда або раптову смерть.

Задишка (задишка). ІХС може призвести до задишки. Якщо серце та інші органи отримують замало кисню, пацієнт може почати задихатися. Будь-яке фізичне напруження є занадто втомлюючим.

Серцевий напад (Інфаркт)

Серцевий напад, або інфаркт міокарда, - крайній ступінь ІХС, характеризується розвитком некрозу (відмиранням) частини міокарда (серцевого мяза), який виникає внаслідок недостатнього кровопостачання у відповідній ділянці.

Першими симптомами інфаркту, як правило, є біль за грудиною (може віддавати у ліве плече, ліву частину нижньої щелепи, спину), холодний піт, страх смерті. Зміна положення і стан спокою не приносять полегшання.

Серцевий напад - це надзвичайна ситуація, яка може призвести до смерті або постійного пошкодження серцевого м'яза. При виявленні перших ознак інфаркту негайно викликайте швидку.

Лікування

Стентування —розміщення спеціальної циліндричної конструкції в артерії з метою розширення ділянки, звуженої внаслідок патологічного процесу.

ІХС не можна вилікувати, але за допомогою сучасних технологій її можна ефективно контролювати.

Лікування включає зміни способу життя, медичні процедури та медикаменти.

Рекомендації щодо способу життя включають:

 • відмову від паління;
 • здорове харчування;
 • регулярні фізичні вправи.

При лікуванні можуть використовуватись:

 • Статини - група ліків, що знижують рівень холестерину в крові.
 • Ацетилсаліцилова кислота - знижує згортання крові, ризик стенокардії або серцевого нападу.
 • Бета-блокатори: можуть використовуватися для зниження артеріального тиску і частоти серцевих скорочень, особливо в осіб, які вже мали серцевий напад.
 • Нітрогліцеринові пластирі, аерозолі або таблетки: контролюють біль у грудях, зменшуючи потребу серця в крові, розширюючи коронарні артерії.
 • Інгібітори ангіотензин-перетворюючого ферменту (АПФ): знижують кров'яний тиск і допомагають уповільнити або зупинити прогресування ІХС.
 • Блокатори кальцієвих каналів: розширюють коронарні артерії, що дозволяє збільшити приплив крові до серця і зменшити гіпертензію.

Хірургічне втручання

Може відкрити або замінити заблоковані артерії, якщо кровоносні судини стали дуже вузькими, або якщо симптоми не вдається усунути медикаментозно:

 • Лазерна хірургія. В процесі робиться кілька кілька крихітних отворів у серцевому м'язі, які сприяють утворенню нових кровоносних судин.
 • Коронарне шунтування - кардіохірургічна операція, під час якої хірург використовує кровоносну судину з іншої частини тіла, щоб створити трансплантат (графт), який може обійти заблоковану артерію. Трансплантат може братися із ноги або внутрішньої артерії грудної стінки.
 • Ангіопластика або стентування: у звужену ділянку артерії вводиться катетер, через нього до ураженої ділянки пропускається балон, в якому знаходиться стент. Коли балон надувається, стент розширюється і стискає відкладення по стінках артерій, відкриваючи просвіт. Процеура стентування проводиться в спеціально обладнаній операційній під місцевою анестезією.

В найскладніших випадках може знадобитися трансплантація серця (проводиться в крайніх випадках, в разі сильних пошкоджень серця).