Серцево-судинні захворювання
Інші серцево-судинні захворювання Транзиторна ішемічна атака (ТІА) – стан, який виникає в результаті погіршення кровообігу головного мозку. читати далі
Периферичні судинні захворювання Захворювання периферичних судин (ЗПС) включає в себе низку артеріальних синдромів, які викликані атеросклеротичною обструкцією артерій нижніх кінцівок, таких як критична ішемія нижніх кінцівок (КІНК), облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок, синдром діабетичної стопи. читати далі
Ішемічна хвороба серця (серцевий напад) Ішемічна хвороба серця (ІХС) виникає через звуження коронарних артерій, кровоносних судин, які постачають кисень і кров до серця. Ішемічна хвороба серця є провідною причиною смертності в Україні. читати далі
Цереброваскулярне захворювання (інсульт) Слово цереброваскулярний складається з двох частин - "cerebro", що відноситься до великої частини мозку, і "vascular", що означає артерії і вени. Разом слово цереброваскулярні відноситься до мозкового кровообігу. читати далі

Периферичні судинні захворювання

До периферичних судинних захворювань (ПСЗ) відносять захворювання або порушення системи кровообігу поза мозком чи серцем. Термін може включати будь-яке порушення, яке впливає на кровоносні судини. Однак дуже часто ПСЗ використовується, як синонім захворювання периферичних артерій.

ПСЗ є провідною причиною інвалідизації серед людей віком від 60 років і діабетиків. Приблизно в 40% людей ПСЗ протікає безсимптомно. І навіть ті, в кого проявляються ті чи інші симптоми, не кажуть про них своїм лікарям.

Факти про ПСЗ

Люди часто думають, що ПСЗ є нормальною частиною старіння, щодо якої нічого не можна зробити. Інші вважають, що єдиним рішенням є хірургічне втручання. Але хірургія – це лише один із доступних ефективних методів лікування. Лікування ПСЗ можна проводити медикаментозно, а зміни способу життя є найкращим засобом запобігання погіршенню стану та захисту від ускладнень. Корекція способу життя і проведення терапії особливо важливі для пацієнтів, які мають високий кров'яний тиск (гіпертонія) або діабет, високий вміст ліпідів у крові і курців.

ПЗС є найбільш поширеним захворюванням артерій. Утворення жирових відкладень в судинах (атеросклероз) є поступовим процесом, від якого артерія звужується чи перекривається.

Коли блокування відбувається в артеріях серця, це називається ішемічною хворобою серця або хворобою коронарних артерій. Найчастіше атеросклероз розглядається з точки зору його впливу на артерії серця і головного мозку. Але атеросклероз може впливати на будь-яку іншу кровоносну судину по всьому тілу.

Найчастіше уражаються кровоносні судини в ногах. Коли артерія блокується або звужується, частина тіла, яку вона постачає, не отримує достатньо кисню. Стан називається ішемією. Ішемія може викликати різні симптоми, залежно від ураженого органу або системи.

Симптоми варіюються від відчуття болю, холодних ніг, синюватого відтінку тканини до інсульту або гангрени. Якщо травмувати уражену частину тіла, тканини починають гинути. Тому так важливо вчасно діагностувати звужені артерії.

Причини

Захворювання переферійних артерій
Атеросклероз

Причини периферичних судинних захворювань

Найпоширенішою причиною ПЗС є хвороба периферичних артерій, яка обумовлена атеросклерозом. Жировий матеріал накопичується всередині артерій, змішується з кальцієм, рубцевою тканиною та іншими речовинами. Суміш твердне, утворюючи бляшки, які блокують, звужують або послаблюють стінки артерій. Кровотік може бути обмжений або повністю блокований.

Утворення фіброзних бляшок

Причини периферичних судинних захворювань

Інші причини ПЗС включають:

 • Утворення тромбу, що може блокувати кровоносну судину.
 • Діабет: високий рівень цукру в крові при діабеті може з часом пошкодити кровоносні судини. Це робить їх більш схильними до звуження або ослаблення. Люди з діабетом також часто мають високий кров'яний тиск і рівень ліпідів у крові. Обидва умови можуть прискорити розвиток атеросклерозу.
 • Запалення артерій або артеріїт: артеріїт може викликати звуження або ослаблення артерій.
 • Інфекція: запалення і рубці, викликані інфекцією, можуть блокувати, звужувати або послаблювати кровоносні судини. Наприклад сальмонельоз і сифіліс - інфекції, які традиційно інфікують і пошкоджують кровоносні судини.
 • Структурні дефекти: Дефекти в структурі кровоносної судини можуть викликати звуження. Більшість з них набувається при народженні, причина невідома.
 • Травма: кровоносні судини можуть травмуватися в результаті аварії, наприклад, автомобільної аварії або невдалого падіння.

Звуження просвіту артерій ніг

Причини периферичних судинних захворювань

Симптоми

Лише близько 60% осіб з захворюваннями периферичних судин мають симптоми. Практично завжди симптоми викликані недостатнім кровопостачанням у м’язи. Великою мірою наявність симптомів залежить від місцезнаходження ураженої судини.

Найбільш поширеним симптомом ПЗС в ногах є хвилеподібний біль в одній / обох литках або стегнах. Біль зазвичай з’являється під час ходіння або підйому по сходах і зникає в тані спокою. Це зазвичай тупий, спазматичний біль. Також може відчуватися тяжкість, напруженість або втома в м'язах ніг.

У випадках серйозного ураження судин кінцівок типовим є нічний біль.

Інші симптоми ПЗС:

 • Біль в сідницях
 • Оніміння, поколювання або слабкість в ногах
 • Печіння або ниючі болі в ногах / пальцях в стані спокою
 • Незаживаюча рана на нозі або стопі
 • Відчуття холоду або зміна кольору ніг (бліді, блакитні, темно-червоні)
 • Втрата волосся на ногах
 • Безсилля

Наявність симптомів у стані спокої – привід для серйозного занепокоєння, оскільки є ознакою тяжкого захворювання.

Фактори ризику

 • Сімейний анамнез серцевих захворювань, високого кров'яного тиску, високого холестерину або інсульту
 • Вік старше 50 років
 • Надмірна вага або ожиріння
 • Неактивний (сидячий) спосіб життя
 • Паління
 • Діабет
 • Високий кров'яний тиск
 • Високий рівень холестерину