Серцево-судинні захворювання
Інші серцево-судинні захворювання Транзиторна ішемічна атака (ТІА) – стан, який виникає в результаті погіршення кровообігу головного мозку. читати далі
Периферичні судинні захворювання Захворювання периферичних судин (ЗПС) включає в себе низку артеріальних синдромів, які викликані атеросклеротичною обструкцією артерій нижніх кінцівок, таких як критична ішемія нижніх кінцівок (КІНК), облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок, синдром діабетичної стопи. читати далі
Ішемічна хвороба серця (серцевий напад) Ішемічна хвороба серця (ІХС) виникає через звуження коронарних артерій, кровоносних судин, які постачають кисень і кров до серця. Ішемічна хвороба серця є провідною причиною смертності в Україні. читати далі
Цереброваскулярне захворювання (інсульт) Слово цереброваскулярний складається з двох частин - "cerebro", що відноситься до великої частини мозку, і "vascular", що означає артерії і вени. Разом слово цереброваскулярні відноситься до мозкового кровообігу. читати далі

Цереброваскулярне захворювання (інсульт)

Слово цереброваскулярний складається з двох частин - "cerebro", що відноситься до великої частини мозку, і "vascular", що означає артерії і вени. Разом слово цереброваскулярні відноситься до мозкового кровообігу. Цереброваскулярне захворювання виникає при обмеженні кровотоку внаслідок звуження судин, утворення тромбів, закупорки або розриву кровоносних судин. Відсутність достатнього кровотоку негативно впливає на тканину мозку і може спричинити інсульт.

Найбільш поширені форми цереброваскулярних захворювань:

 • Тромбоз головного мозку – це утворення тромбу в системі кровопостачанні головного мозку
 • Церебральна емболія - це блокування потоку крові згустком/або його частиною
 • Геморагічний інсульт (внутрішньомозковий крововилив) - це крововилив з розірваної артерії в тканини мозку
 • Аневризма – випинання / набряк стінки артерії; можуть рватись і викликати кровотечу в мозку.

Симптоми цереброваскулярного захворювання:

Симптоми цереброваскулярних захворювань залежать від місця кровотечі, тромбу або емболії і ступеня ураження мозкової тканини. Загальні симптоми геморагічного або ішемічного інсульту включають рухову дисфункцію, таку як односторонній параліч і слабкість на одній стороні тіла. Також нерідко трапляється втрата половини поля зору і здатності розпізнавати об'єкти.

Інші симптоми цереброваскулярного нападу можуть включати:

 • Блювання
 • Судоми
 • Лихоманка
 • Запаморочення, що призводить до повної втрати свідомості
 • Ускладнене дихання
 • Нетримання сечі

Можуть виникати проблеми коммунікаційного характеру:

 • Труднощі в ковтанні
 • Неможливість сформулювати думки
 • Нечіткість мовлення

Діагностика

Більшість цереброваскулярних проблем можна виявити за допомогою діагностичної візуалізації. Така медична візуалізація дозволяє побачити артерії, судини, тканини головного мозку і навколо нього.

Церебральна ангіографія (каротидна ангіограма): метод спеціального ренгенологічного дослідження кровоносних судин шляхом введення контрасту. Артерії зазвичай не видно при рентгенографії, тому використовується контрастний барвник. Ангіографія показує функціональний стан судин, кровотоку і обсяг патологічного процесу. Дослідження дозволяє виявити пошкодження і вади розвитку кровоносних судин: аневризми, звуження судин, мальформації, порушення прохідності судин (атеросклероз, тромбоз).

Каротидний дуплекс (ультразвукова діагностика сонної артерії): у цій процедурі ультразвук використовується для виявлення бляшок, тромбів або інших проблем з кровотоком в сонних артеріях.

Комп'ютерна томографія (КТ): діагностичне зображення, створене після того, як комп'ютер зчитує рентгенівські промені. Тканини кісток, крові та головного мозку мають різну щільність, тому легко розрізняються на КТ. КТ допомагає діагностувати геморагічний інсульт. Проте, пошкодження від ішемічного інсульту може бути не видно на КТ протягом декількох годин або днів.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ): діагностичний тест, який робить тривимірні зображення за допомогою магнітних полів і комп'ютерних технологій. Він може чітко показувати різні типи нервових тканин і чіткі картини стовбура мозку і задньої черепної ямки. МРТ головного мозку допомагає виявити ознаки попередніх міні-інсультів.

Магнітна резонансна ангіограма / ангіографія (MRA): Це неінвазивне дослідження, яке проводиться в магнітно-резонансних томографах (МРТ) для отримання зображення кровоносних судин. Магнітно-резонансна ангіографія використовується для створення зображень артерій для оцінки їх стенозу (аномального звуження), оклюзії, аневризми або інших порушень.